Фермери закликають зняти заборону на ввезення азотних добрив через морські порти — країна ризикує втратити до 30 % врожаю
Союз фермерів України (UAC) звернувся до уряду з проханням скасувати заборону на ввезення азотних мінеральних добрив через морські порти, яка наразі діє у зв’язку з безпековими ризиками, особливо щодо аміачної селітри — вибухонебезпечної речовини. Утім, міри стосуються і безпечних форм азоту — карбаміду, КАСу й NPK-міксу — що створює серйозний дефіцит у сезон підживлення.
Фермери попереджають: обмеження вже призвели до зростання цін на добрива — на 10–20%, а якщо ситуацію не виправити терміново, врожайність ключових культур (кукурудзи, пшениці, ячменю) може впасти на 30% наступного року. Через дефіцит добрив зростає ризик продовольчої нестабільності в масштабах країни, яка традиційно експортує близько 40 мільйонів тонн зерна щорічно.
Наразі українські аграрії змушені імпортувати добрива через річкові шляхи та автотранспорт — і це значно дорожчий варіант. Раніше морський шлях дозволяв економити 10–20 євро на тонні. Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР) звернулася до прем’єр-міністра та очільника Одеської ОДА з проханням розблокувати хоча б морські поставки селітри, карбаміду та КАС (сульфату амонію), ключових речовин для осінньої посівної.
Заступник ВМС пояснює, що заборона введена через ризик ударів по суднам із вибуховими речовинами, і «безпека — перш за все». Проте фермери наголошують: зараз імпортозалежність становить понад 1,5 млн тонн азотних добрив на рік, українські заводи не здатні закрити таке охоплення.
Якщо країна не поверне морський канал як ефективний для логістики добрив, зростання витрат агровиробництва почне відбиватися на ціні продуктів для споживачів і на собівартості агросектору. Це може призвести до подальших викликів у відновленні економіки.