Ціни на фрукти й овочі дедалі вищі: чому настав кінець ери дешевих продуктів
«Собівартість росте, робочої сили менше, а клімат стає суворішим — ось чому дешевих фруктів і овочів більше не буде», — каже Тарас Баштанник, президент Української плодоовочевої асоціації.
Ситуація проста — собівартість у плодоовочевій та ягідній сфері зросла настільки, що низькі ціни вже не працюють. Попит і пропозиція формують рівновагу: ринкові торговельні ціни вищі, але це не гарант рентабельності, адже високі витрати навіть на гарному врожайному відрізку з'їдають прибутки. Навіть підвищені ціни не дають багато додаткового доходу агровиробникам — лише 5–10% підприємств, які дотрималися запланованої врожайності, змогли заробити більше.
Овочі масово садять ті культури, які торік продавалися дорожче — і це створює перевиробництво, яке влучає в ринок і знижує ціни. Але сценарій із фруктами та ягодами інакший: садівництво уразливе через кліматичні виклики — мороз, посуху, град. Прогнозована ефективність — наполовину нижча, ніж очікувалась. Наприклад, полуниця показала врожайність 10 т/га замість запланованих 17–20 т/га. І хоч ціна була 100–120 грн/кг, порівняно з прогнозованими 55–60 грн — прибутків більше не стало.
Критичним залишаються також питання праці і відновлення галузі. 8 з 10 виробників обирають не інвестувати в холодильне обладнання або нові сорти, а просто розширювати площі, що не вирішує проблему якості і не знижує собівартість. Державна допомога теж не компенсує збитків: близько 40‑50 % садових площ (черешня, виноград, абрикоси) було втрачено в регіонах, де росте ця продукція — і відновлення потребує великих інвестицій.
Ця тенденція — не лише для України. Ера дешевих продуктів закінчилась у всьому світі. Зростаючі потреби, кліматичні зміни й глобальна логістика диктують нові правила. І насамперед — це звернення до аграріїв і переробників: якщо хочеш бути в профіті — подумай про автоматизацію, інфраструктуру, кооперацію і реінвестуй у власну галузь.